Radionica robotike na Device Art festivalu u MSU Zagreb
Interaktivna radionica robotike i programiranja za najmlađe sudionike festivala
7.12.2021.
Device_art festival je međunarodni festival koji se bavi tehnološkim napravama, strojevima i robotikom u modernoj umjetnosti.
U subotu, 4. prosinca u suradnji s Muzejom suvremene umjetnosti Zagreb smo za najmlađe posjetitelje festivala i njihove roditelje održali radionicu robotike i programiranja te pokazali i primjere mogućnosti tehnologija koje koristimo kroz naše projekte.
U ovogodišnjoj, sedmoj inačici Device_art festivala umjetnosti robotike i novih tehnologija tematika je promišljanje sve prisnijeg odnosa s tehnologijom u vremenu konstantne nepredvidljivosti i silovitih promjena.
Zbog toga se IRIM priključio s radionicom za najmlađe posjetitelje i njihove roditelje kako bi im omogućio iskustvo ne samo korištenja modernih tehnologija 21. stoljeća, već i aktivnog programiranja, razvoja digitalne i znanstvene pismenosti te poticanja interesa u STEM područja.
Više od 25 sudionika se na radionici upoznalo s micro:bitom i njegovim dodacima. Naučili su isprogramirati uređaje da prikazuju razne oblike i simbole preko LED svjetlećih dioda (prikaz emotikona, ispis imena) te su isprogramirali svoju prvu igru (kamen-škare-papir).
Na radionici su pogledali i isprobali razne naprednije primjere korištenja ove opreme poput:
- upravljanja robota pomoću ultrazvučnog senzora
- upravljanja robota pomoću radio komunikacije s drugim micro:bitom
- nekoliko igri poput ping-ponga i održavanja ravnoteže
- međusobnog slanja poruka putem radio komunikacije
- raznih dodataka poput ventilatora ili digitalne svjećice koje korisnici mogu kontrolirati
Pročitajte izjavu Ivane Šešlek, voditeljice odjela za edukativnu djelatnost MSU-a Zagreb, a u nastavku je i fotogalerija s radionice:
“Radionica je bila jasna, zanimljiva i edukativna te povezana s izložbom, na što posebno obraćamo pozornost pri organiziranu popratnih programa u MSU.
Najbolje je bilo vidjeti kako su svi, i mali i veliki, jednako uživali i zabavljali se otkrivajući mogućnosti programiranja i robotike.”