Napredni IoT - simulatno mjerenje 7 ekoloških varijabli u 100 škola!
Više od 100 osnovnih i srednjih škola te drugih ustanova u projektu mjeri u stvarnom vremenu ekološke varijable!
4.7.2018.
Na press konferenciji održanoj 15. lipnja u Hrvatskom Telekomu predstavljen je veliki kolaboracijski projekt, suradnja više od 100 škola i drugih ustanova (udruge, dječji domovi) u kojem su mjerene ekološke varijable širom Hrvatske.
Uz predstavljanje kolaboracijskog projekta je odabran i najbolji projekt nagradnih natječaja koje je organizirao IRIM tijekom godine – Automatizirani ekološki uzgoj pilića.
U projekt Napredne Internet of Things tehnologije u šk. god. 2017./18. uključili smo više od 100 najboljih škola, udruga, dječjih domova i drugih ustanova iz Croatian Makers lige.
Odabrali smo najbolje ustanove koje konzistentno postižu dobre rezultate te smo im poslali Arduino Internet of Things mikrokontrolere i mnoštvo senzora.
Svu opremu smo, naravno, donirali te smo besplatno educirali mentore kako je koristiti. Tijekom godine smo otvorili dva kreativna nagradna natječaja za ustanove u projektu, a krajem školske godine smo organizirali veliki kolaboracijski projekt kojim smo povezali sve ustanove i zajednički u realnom vremenu mjerili te prikazali ekološke varijable diljem Hrvatske.
Edit (15.1.2020.): Projekt je završio u 2018. godini te stranica s “heatmapom” nije više dostupna
Najboljim projektom iz nagradnih natječaja IRIM-a s Arduino tehnologijom je proglašen Automatizirani ekološki uzgoj pilića Maje Pavlić i Mihaela Oraka, učenika OŠ Iver pod mentorstvom Romana Rubčića.
Pilićarnikom temeljenim na IoT tehnologiji upravlja se preko aplikacije na pametnom mobilnom telefonu, a služi za automatizirani ekološki uzgoj pilića u objektu i van objekta u ograđenom prostoru.
Pilićarnik automatski kontrolira i upravlja vlagom, temperaturom, rasvjetom i pojilicom i time omogućava uštedu električne energije i vode te čuva okoliš.
Sve projekte natječaja možete pogledati klikom na linkove u nastavku, a nakon njih je i fotogalerija s press konferencije.
Ovaj projekt se odvija uz financijsku podršku Hrvatskog telekoma, a cilj mu je prikazati kako uz motivaciju, svi mogu raditi vrlo zahtjevne Internet of Things projeke pomoću donirane opreme i odgovarajuće edukacije.