Edukacije knjižničara i 3D printeri u knjižnicama
Posudbe micro:bitova, 3D printeri, edukacija knjižničara i druge informacije!
3.4.2018.
Novi update projekta STEM revolucija se nastavlja: Knjižnice! Poveznica za prošli i detalji o projektu su niže.
Sadržaj ovog update-a:
- Edukacija knjižničara
- Posudite micro:bit
- 3D printeri u knjižnicama
- Partnerstvo s NSK
- Perkovi
- Knjižnice kao digitalni inovacijski centri
Edukacija knjižničara
Započeli smo s edukacijom zaposlenika knjižnica! Radionice održavaju naši ambasadori – profesori koji imaju veliko iskustvo u korištenju micro:bitova i koji su prethodno održali veliki broj radionica s učiteljima, ali i s učenicima.
Kako bismo zaposlenike knjižnica upoznali s micro:bitom, provest ćemo dva ciklusa radionica.
Prvi ciklus već je započeo – na 23 lokacije u Hrvatskoj (vidi kartu sa strane) knjižničari uče osnove korištenja micro:bita, od provjere ispravnosti do njegovog programiranja i stvaranja jednostavnih projekata. Više detalja i fotogaleriju možete vidjeti ovdje.
Odmah nakon prvog ciklusa, tokom travnja, kreće i drugi ciklus radionica u kojem će biti uključena i javnost, a naši edukatori će zaposlenicima knjižnica prenijeti znanja o održavanju radionica.
Svi edukacijski materijali dostupni su i na našem edukacijskom web portalu Izradi! (link je ovdje) pa će knjižničari lako moći nastaviti s održavanjem radionica.
Posudite micro:bit!
Posudbe micro:bita krenule su u svim uključenim knjižnicama i bibliobusima, a djeca i odrasli pokazuju veliki interes za posudbom. Knjižnice posuđuju micro:bitove na 15-21 dan, a status posudbe u većini knjižnica možete provjeriti i online, primjerice na današnji dan u Gradskoj knjižnici u Zagrebu posuđeno je 14 od 20 micro:bitova, fantastično!
Uz posudbu micro:bita dobivate i kratke upute za brzi početak korištenja, kao i plan rada s video uputama za kreiranje projekata što osigurava jednostavan ulazak u svijet fizičkog računalstva i digitalnog stvaralaštva. Upute možete vidjeti ovdje.
3D printeri u knjižnicama
Kako smo najavili u kampanji, obzirom da smo prikupili više sredstava od postavljenog cilja odlučili smo dio knjižnica opremiti dodatnom opremom kako bi iste postale pravi centri digitalnog stvaralaštva – knjižnicama ćemo donirati 3D printere. Nakon testiranja više modela odlučili smo se za originalne Prusa i3 MKS2 modele, koji su se pokazali izuzetno pouzdanima i čija je ulazna barijera za korištenje najmanja od svih testiranih modela.
Obzirom na preostala sredstva iz kampanje naručili smo 10 printera, a knjižnice ćemo odabrati temeljem ispunjavanja uvjeta za rad s printerom (određen broj računala, dostupnost printera i osoblja za rad i sl.) i temeljem njihovog motivacijskog pisma. Uz printer će svaka knjižnica dobiti i početnu količinu potrošnog materijala.
Partnerstvo s Nacionalnom sveučilišnom knjižnicom
Ostvarili smo partnerstvo s Nacionalnom sveučilišnom knjižnicom u Zagrebu. Za knjižnice koje budu odabrane za donaciju 3D printera ćemo organizirati i zasebnu edukaciju o njegovom korištenju i održavanju, a edukacije će se održati upravo u NSK.
Dalje ćemo surađivati tijekom projekta i razvijati digitalni repozitorij 3D modela posvećen knjižnicama. Jedan 3D pisač od gore navedenih 10 bit će doniran u NSK kako bi njihovi djelatnici zajedno s nama bili podrška korištenju pisača u drugim knjižnicama.
Perkovi
Poslani su svi perkovi osim majica koje nam dolaze danas, a do kraja tjedna ih šaljemo donatorima koji u perkovima imaju majicu. Ukoliko do sada niste dobili neki perk iz kampanje (osim majica), a uplatili ste donaciju za taj perk molimo javite nam se e-mailom na dario.vlahovic@irim.hr.
Knjižnice kao digitalni inovacijski centri
Donacijom opreme i provedbom gotovo 100 radionica o micro:bitu te radionice o 3D printanju stvaramo digitalne inovacijske centre u knjižnicama, a neke od njih upravo u partnerstvu s nama pokreću Maker Space u knjižnicama – više o tome u idućem updateu.
Evo što o projektu kaže Melinda Grubišić Reiter, voditeljica Matične službe za narodne i školske knjižnice u Šibensko-kninskoj županiji:
“Micro:bit je idealan alat za poticanje kreativnosti, kako kod djece i mladih, tako i kod odraslih. Izvrstan je za edukaciju zrele populacije u području računarstva, jer je jednostavan i zanimljiv za učenje. Iz tog razloga smatramo da će biti odlično prihvaćen u knjižnicama, jer njihovo poslanje i jest širenje znanja, novih spoznaja i informacija.”
Ako niste, pročitajte prethodni update o sredstvima kampanje, opremi i perkovima, link je ovdje.