IRIM/Croatian Makers – pregled 2020. godine
31.12.2020.
The English version can be found here.
2020. godina je i za djecu bila najteža od Domovinskog rata, stoga smo se u IRIM-u posebno potrudili nadoknaditi im barem dio izgubljenog kako bismo im pomogli da ostvare svoje potencijale i budu ravnopravni građani 21. stoljeća. Prema našim saznanjima, i dalje smo najveći ne-državni edukativni program u EU!
Za nas je, naravno, izazov bio tim veći jer smo posebno morali paziti na veliko opterećenje i stres kojima su bili izloženi sudionici naših projekata.
Pregled prošle, 2019. godine možete pogledati ovdje, a u nastavku je pregled za ovu godinu po temama:
- Croatian Makers robotička liga
- Digitalni građanin 2.0
- Novi Izradi! edukacijski web portal
- Digitalne knjižnice za lokalni razvoj
- Nagradni natječaj POSUDI-IZRADI-OSVOJI
- Generacija NOW
- Pandemija Korona virusa i IRIM
- Ostalo
- Zahvala
Svaki projekt je kratko opisan, a link u opisu vodi na duži opis.
Croatian Makers robotička liga
Croatian Makers liga je prvi veliki projekt IRIM-a započet u školskoj godini 2015./16. s ciljem širokog uključivanja robotike, automatike i programiranja u edukaciju osnovnoškolskog uzrasta.
Do sada smo uključili više od 600 škola i neprofitnih organizacija, donirali 3,000 mBot robota (po 5 po ustanovi) i u svakoj besplatno educirali barem jednog mentora/icu kako bi mogao raditi s djecom.
Iako je proljeće 2020. godine bilo obilježeno početkom pandemije i online radom škola i edukativnih ustanova uspjeli smo održati čak 3 od planirana 4 kola. Načelo Lige je redovitost i lokalnost, a ne jednokratno natjecanje za najbolje. Na taj način postižemo jednakost prilika i bolju integraciju u edukaciju djece.
U ovoj školskoj godini planiramo održati 3 kola Lige. Sudjelovati mogu sve ustanove Croatian Makers lige unatoč pandemiji (prilagodili smo natjecanje da su sve aktivnosti ‘online’). Tema natjecanja za ovu školsku godinu je istraživanje planeta i povratak robota na Zemlju, kao nastavak prošle u kojoj je robot krenuo na svemirsko putovanje.
Digitalni građanin 2.0
U veljači smo najavili nastavak projekta Digitalni građanin 2.0 (suradnja s tvrtkom Google koja ga je podržala s dodatnih 400.000 USD). Cilj je nastavak i proširenje projekta s ciljem razvoja digitalnih vještina u knjižnicama kojim transformiramo javne knjižnice u digitalne inovacijske i obrazovne centre s tehnologijama koje uključuju mikroračunala, robote i 3D printere, i čini dostupnim modernu edukacijsku tehnologiju odraslima i djeci čime će se omogućiti uvođenje digitalnih vještina u lokalne zajednice.
Projekt se odvija uz financijsku potporu Google-a. Projekt je međunarodan i odvija se u 170 knjižnica u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji i na Kosovu.
U kolovozu i rujnu smo održali 100 radionica (po jedna u svakoj knjižnici u projektu u Hrvatskoj) na kojima smo knjižnicama donirali micro:Maqueen robote i educirali knjižničare o korištenju ove opreme.
Unaprijedili smo i Izradi! edukacijski web portal te otvorili nagradne natječaje POSUDI-IZRADI-OSVOJI o kojima pročitajte detaljnije u nastavku.
Novi Izradi! edukacijski web portal
Tijekom ljeta smo objavili novi i unaprijeđeni Izradi! edukacijski web portal. Korisnici se kao i do sada mogu besplatno educirati o korištenju tehnologija koje koristimo, ali uz veću interaktivnost.
Uz same edukativne materijale, korisnicima je dostupan sustav tečajeva koji ih vode kroz proces učenja o tehnologijama i čini ga zabavnim, a na kraju dobivaju i potvrde s ishodima učenja i usvojenim znanjima. Portal je prilagođen djeci i odraslima, a sudjelujući u tečajevima korisnici mogu osvojiti i ‘maker’ bedževe. Ovo je ogroman repozitorij sadržaja koji je više nego dovoljan svakome da samostalno usvoji razne digitalne tehnologije.
Nagradni natječaj POSUDI-IZRADI-OSVOJI
Početkom prosinca smo otvorili dva kreativno nagradna natječaja POSUDI-IZRADI-OSVOJI u kojima mogu sudjelovati svi zainteresirani koristeći micro:bitove i micro:Maqueen robote ili BOSON komplete koje mogu posuđivati u knjižnicama te izraditi projektne radove s kojima mogu osvojiti 3D pisače Prusu Mini.
Natječaji su osmišljeni tako da bilo tko može sudjelovati i izraditi svoje kreativne projekte – neovisno o dobi, školovanju i predznanju iz programiranja, izrade uređaja i ‘tinkeringa’.
Natječaj traje do 1. veljače 2021. godine, a detaljnije informacije pročitajte ovdje.
Prijavite se i sudjelujte, najbolji osvajaju 3D pisač!
Digitalne knjižnice za lokalni razvoj
Projekt Digitalne knjižnice za lokalni razvoj provodimo s ciljem osnaživanja knjižnica u Hrvatskoj i Švicarskoj kako bi postale centri za stjecanje STEM znanja i digitalnih kompetencija u kojima građani postaju kreatori znanja i održivog razvoja kroz promicanje građanske znanosti.
U projektu koristimo ‘crowdsourced’ mrežu uređaja za mjerenje atmosferskih varijabli koja je svima besplatna i javno dostupna u knjižnicama.
Održali smo dva edukacijska ciklusa radionica po Hrvatskoj u kojima su IRIM-ovi edukatori u dva navrata posjetili svaku knjižnicu, prvi put donirajući priručnike uz kratku uvodnu edukaciju te drugi put uz donaciju AQ:bitova i edukaciju. Ukupno smo održali 200 radionica.
AQ:bit je uređaj koji su osmislili IRIM-ovi edukatori pomoću kojeg se mogu mjeriti atmosferske varijable (koncentracija mikro-čestica u zraku, vlaga, tlak, temperatura) te je namijenjen kao edukacijski dodatak za micro:bit.
Partnere i knjižnice u Švicarskoj koje sudjeluju u projektu smo posjetili krajem ljeta. Educirali smo knjižničare o korištenju opreme, građanskoj znanosti i o aktivnostima projekta te istaknuli njihove reakcije koje su bile vrlo pozitivne (više o edukaciji pročitajte ovdje).
U 2020. godini smo izdali i dva priručnika u sklopu projekta Digitalne knjižnice za lokalni razvoj. Prvi priručnik naslova „Osnove digitalnog stvaralaštva uz micro:bit“ je namijenjen svima koji na jednostavan, brz i zanimljiv način žele ući u micro:bit svijet programskog i kreativnog razmišljanja. U priručniku je predstavljen micro:bit te različiti programski primjeri koji ga pretvaraju u funkcionalne uređaje poput sata, kompasa, igraće konzole i drugih.
Drugi priručnik zove se „Priručnik za građansku znanost“ te se bavi upravo konceptom i primjerima građanske znanosti, specifičnom metodologijom provođenja znanstvenih istraživanja uz pomoć i sudjelovanje građana.
Taj je priručnik nastavak prvom jer je u njemu predstavljen AQ:bit mjerni uređaj čijim radom upravlja micro:bit, a služi za mjerenje i prikupljanje podataka o temperaturi, vlazi, tlaku zraka i koncentraciji mikročestica u zraku.
Oba priručnika možete posuditi i koristiti u 100 knjižnica u Hrvatskoj koje sudjeluju u projektu.
Generacija NOW
Već nekoliko godina provodimo projekte u partnerstvu s Hrvatskim Telekomom koji je naš dugotrajni strateški partner i uz Google i najveći donator, s ciljem uvođenja Internet of Things tehnologija u škole i udruge diljem Hrvatske.
Cilj je povezati postojeća i nova znanja pri korištenju Internet of Things tehnologije, razvijati kreativnost, inovativnost i stvoriti priliku da djeca realiziraju IoT projekte od koncepta do gotovog modela te međusobno uče jedni od drugih.
U školskoj godini 2019./20. smo uključili 110 ustanova o projekt, donirali Arduino opremu i dodatne komplete senzora.
Zbog pandemije Korona virusa, ćemo projekt produžiti za još jednu godinu kako bi svim sudionicima omogućili da izrade zamišljene projekte, prezentiraju ih na završnom natjecanju i osvoje vrijedne nagrade.
U školskoj godini 2020./21. smo uz prošlogodišnje sudionike uključili 75 ustanova u ovogodišnju inačicu projekta, donirali im Arduino IoT opremu i komplete senzora te organizirali edukaciju mentora uključenih u projekt. Sudionici projekta će steći nova i iskoristiti postojeća znanja pri korištenju Internet of Things tehnologije, razvijati kreativnost, inovativnost i izraditi IoT projekte.
Pandemija Korona virusa i IRIM
Kada smo se našli u situaciji da normalan rad i provođenje aktivnosti više nisu bili mogući, odlučili smo se uključiti u inicijativu Hrvatskog studentskog zbora o izradi zaštitnih vizira.
Uz partnere i suradnike smo, u par dana, uspjeli organizirati i osigurati proizvodnju zaštitnih vizira koja je rezultirala donacijom više od 6.500 zaštitnih vizira čime su pokrivene inicijalne potrebe bolnica. Organizirali smo dio proizvodnog lanca u Zagrebu, naši 3D printeri i oni koje smo donirali su izrađivali nosače za vizire, povezali distributere plastičnih folija s tvrtkama za izrađivanje zaštitnih prozirnica rezanjem te smo slagali gotove zaštitne vizire od dijelova.
Ostalo
U 2020. smo objavili i tri lijepe priče IRIM-a koje vrijedi pročitati:
- Luka Duplančić – put do Kine i fantastičan uspjeh u robotici
- OŠ „Vladimir Nazor“ Križevci pomaže lokalnoj zajednici IoT uređajem
- Aktivna zajednica „makera“ koristi STEM – priče uključenih u akciju izrađivanja zaštitnih vizira
Ušli smo u 4. godinu provedbe projekta ProMikro koji smo pokrenuli s Ministarstvom znanosti i obrazovanja. U projekt smo uključili nekoliko novih osnovnih škola te sada brojimo 762 osnovnoškolske ustanove i više od 36.000 doniranih micro:bitova za učenike 6. razreda.
I ove godine smo podržali Večeri matematike, događaj s ciljem popularizacije matematike u kojem sudjeluje oko 800 osnovnih i srednjih škola, vrtića i drugih edukativnih ustanova. Kao i proteklih godina, IRIM je pripremio nekoliko aktivnosti s micro:bitovima koje su sudionici događaja mogli isprobati.
Zahvala partnerima i donatorima
IRIM ne bi mogao raditi i biti tako uspješan bez fantastične potpore, suradnje i brojnih donacija.
Jako smo ponosni i zahvalni što surađujemo s tvrtkama kao što su:
- Google (drugi najveći donator nakon obitelji Bakić),
- Hyundai (mobility partner IRIM-a, u njihovim autima smo prošli desetke tisuća kilometara bez ikakvih poteškoća, dijelom na benzin i dizel, a dijelom i na električnu energiju),
- Hrvatski Telekom (intenzivna suradnja koja traje već 5. godinu za redom)
- mnoga druga trgovačka društva i privatne osobe koje su nas podržale donacijama
Dodatno, naši projekti su sufinancirani i od fonda za Švicarsko-hrvatsku suradnju i ESF fonda Europske unije.
Mnogobrojni građani iz Hrvatske i inozemstva koji nas mjesečno, kvartalno i godišnje podržavaju donacijama.
Iskreno vam se svima zahvaljujemo što vjerujete u nas i naš rad.
Ovdje možete naći kako podržati naše aktivnosti.